[32] Briju

Coś dawno nie było żadnego ruchu na blogu…

Ale to tylko dlatego, że wychodzę z założenia, że gdy nie mam nic do powiedzenia to nic nie mówię 🙂 Dlatego dzisiaj chcę zaprezentować Wam mój typ spółki, w którą obecnie inwestuję.

Firma nazywa się Briju i zajmuje się sprzedażą biżuterii oraz metali szlachetnych. Podobnie jak Kruk czy Apart ma swoje salony w całej Polsce, zazwyczaj w galeriach handlowych. Dlaczego tak bardzo jestem zainteresowany tą spółką i dlaczego ulokowałem w niej swoje pieniądze? Z dwóch prostych powodów:

Pierwszy – Bo jest dobra. Dobra, tzn. z roku na rok przynosi coraz większe zyski, a przecież o to w tym wszystkim chodzi 🙂

Drugi – Bo jest tania. I tutaj chciałbym przedstawić Wam sytuację spółki i wyjaśnić, dlaczego jest tania. Poniżej znajduje się wykres ceny za ostatnie 6 miesięcy, oczywiście ze strony bankier.pl 🙂
briju
Wiadomo, że każda spółka ma swoje lepsze i gorsze dni, jednak chciałbym, żebyście zwrócili uwagę na to, co zaczęło się dziać 10 sierpnia 2015. Przez 3 dni cena akcji spadła z 20,24 PLN do 11,98 PLN. Tak duży spadek nie występuje „tak o” – coś musiało go spowodować. A spowodował go czarny PR użyty przez jedną gazetę ekonomiczną (której nazwy nie będę wymieniał, żeby nie robić darmowej reklamy). W gazecie tej pojawiło się kilka artykułów dotyczących rzekomych oszustw finansowych spółki i nieczystych zagrań. Nie mnie oceniać, czy firma dopuściła się czynów niezgodnych z prawem, jednak niezależnie od tego – kurs gwałtownie zanurkował. Przez najbliższe dni wszyscy akcjonariusze z pewnością żyli w niepokoju, ale z czasem firma zaczęła się bronić: zgłosiła sprawę do KNF, napisała sprostowanie oraz przedstawiła, w licznych komunikatach, swoje transakcje.

Do końca nie wiadomo było kto miał rację – gazeta czy spółka. Jednak, co wszyscy dobrze wiecie, każda spółka giełdowa poddawana jest regularnym i bardzo dokładnym kontrolom, dlatego wydaje mi się, że wejście na giełdę spółki z „nieczystymi zamiarami” pozbawione jest sensu. Niezależnie od tego, cena akcji dalej utrzymywała się na niskim poziomie.

Dlatego postanowiłem kupić akcje. Średnia cena mojego zakupu wyniosła 13,23 PLN przy, UWAGA, wskaźniku cena/zysk = 4,7 !!!
Proszę znaleźć mi drugą taką spółkę, która przy tak dobrych wynikach finansowych może pochwalić się tak PORAŻAJĄCO niskim wskaźnikiem p/e 🙂 Wiadomo, wszystko spowodowane (nie)szczęsnym czarnym PRem jednej z gazet. Ale na takie okazje inwestycyjne trzeba się własnie czaić 🙂

Niedawno pojawiła się rekomendacja pewnego domu maklerskiego przewidująca cenę 28,8 PLN dla Briju.

Czy warto inwestować w Briju – oceńcie sami !

Pozdrawiam 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s