[29] Warto się zabezpieczać

Niezależnie od tego, co sobie teraz pomyślałeś, Drogi Czytelniku, dzisiejszy post też będzie o giełdzie 🙂

A dokładniej o zleceniach obronnych „stop loss”. Są to zlecenia z limitem aktywacji, które pozwalają nam spać spokojnie. Ustawianie takich zleceń polega na tym, że gdy mamy akcje (najlepiej, żeby miały już jakiś zysk), decydujemy się, po jakiej procentowej stracie zysku chcemy je sprzedać i cieszyć się zarobioną kasą. Przykład:

Kupiliśmy akcje OgarnijTemat.com po 400 PLN za sztukę. Po miesiącu popularność bloga wzrosła, pojawili się nowi reklamodawcy, firma zwiększyła swoje prognozowane zyski i cena akcji podskoczyła do 450 PLN. W tym miejscu „Inteligentny Inwestor” (cytując książkę Benjamina Grahama) decyduje, ile % zysku jest w stanie „oddać”. Może to być np. 25%. Czyli ustawiamy wtedy zlecenie sprzedaży (WDA) z limitem aktywacji = 400 + (450 – 400) * (1 – 0,25) = 437,5 PLN. I w momencie, gdy cena akcji przekroczy wybraną przez nas cenę – zlecenie wchodzi na rynek.

Pozostaje jeszcze ustawienie limitu ceny. Tutaj opinie są podzielone. Niektórzy preferują ustawianie limitu ceny, co wiąże się z możliwością „przeskoczenia” tego limitu przez rynek i w konsekwencji nie dochodzi do transakcji. Inni wolą ustawianie limitu PKC, co też nie ma wad, bo w przypadku małego zainteresowania kupnem, cena może spaść dużo poniżej naszego progu 25%.

Podsumowując, przy obecnej „chińskiej” sytuacji rynkowej, moim zdaniem trzeba koniecznie „zakładać stop lossy”, sprzedawać na górkach i odkupować akcje po spadkach, takich jak np. z zeszłego poniedziałku.

Wzrostów życzę! 😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s