[25] 4 typy ludzi, którym Ty jesteś ?

Dzisiejszy post został napisany na podstawie książki „Kwadrant przepływu pieniędzy” Roberta Kiyosaki. Swoją drogą jest to jedna z lepszych książek dotyczących „inteligencji finansowej”, dlatego mam nadzieję, że tym postem zachęcę do jej lektury 🙂

A więc: głównym przesłaniem książki jest podział ludzi na cztery kategorie, pod kątem tego, skąd czerpią oni pieniądze. Grupy te są następujące:

1. Pracownicy etatowi. 8 godzin dziennie, korporacja (:D), stała praca, stabilny przychód. Do plusów należy to, że kasa pojawia się na koncie co miesiąc tego samego dnia oraz to, że nie tak łatwo jest pracę stracić, a jeśli już to mamy pewien okres wypowiedzenia, również płatny. Zaletą jest też to, że niektórych zawodów nie możemy wykonywać samodzielnie, a tylko na etacie. Przykładem może być piłkarz, prezes banku czy pilot. Minusem jest oczywiście to, że poza kilkoma skrajnymi przypadkami, wysokość naszej wypłaty jest ograniczona. Często, niestety, wypłaty są po prostu niskie. Dlatego na ratunek przychodzi druga grupa:

2. Samozatrudnieni. Jak sama nazwa wskazuje – pracują sami 🙂 Nie mają szefów i pracowników. Sami narzucają sobie zasady. Ich zarobki są wyższe, niż w przypadku pierwszej grupy, bo pieniądze przychodzą „bezpośrednio” na ich konto, bez żadnych pośredników. Nikt nie musi mówić im co i kiedy mają robić. Biorą sobie urlop kiedy chcą. Minusem tej grupy jest jednak to, że kiedy biorą urlop – nie zarabiają, w przeciwieństwie do etatowców. Grupa reprezentowana jest przez dentystów, pisarzy, ubezpieczycieli, fryzjerów i aktorów. Tym sposobem mamy już określone 2 z 4 grup. Są to grupy, w których można się dorobić, jednak jest to cięższe, niż w dwóch kolejnych:

3. Biznesmeni. To Ci którzy zakładają własne firmy i dzięki temu inni ludzie pracują na nich. Oni pracują na początku. Pracuję przy rozwoju firmy. Gdy już ją założą, rozwiną do pewnego stopnia i zatrudnią odpowiednią kadrę, która umiejętnie zarządza – kasa sama wpływa na ich konto, a Ci dalej mogą otwierać kolejne biznesy. Dlatego własnie w tej grupie zarobki są NIEOGRANICZONE 🙂 Jednak, żeby nie było zbyt kolorowo – są i minusy. A mianowicie takie, że nie każdy nadaje się do prowadzenia swojego biznesu (if u know what I mean :D) i klęski w przypadku takich osób są spektakularne. Na koniec pozostaje według mnie najciekawsza grupa:

4. Inwestorzy. To Ci którzy kupują firmy. Jeśli jesteś biznesmenem to trochę czasu zajmuje Ci założenie biznesu (a w szczególności takie jego rozbudowanie, żeby zaczął przynosić oczekiwane zyski) i prawdopodobnie tak samo dużo czasu zajmuje jego sprzedanie. Jednak jako inwestor możemy każdego dnia kupować i sprzedawać akcje wybranych firm, będąc w ten sposób właścicielami ich „części”. Jaki jest tego plus? A taki, że mamy ogromną płynność finansową. W każdej chwili możemy sprzedać biznes, który sobie nie radzi i kupić ten, który właśnie świetnie się rozwija i ma pozytywne prognozy.

To tyle o czterech grupach. Na koniec najlepsze: możemy być w dowolnej liczbie grup i dowolnie je ze sobą łączyć, żeby znaleźć idealne rozwiązanie dla siebie 🙂 Możemy być pracownikiem etatowym, który w wolnym czasie pomnaża swoje nadwyżki finansowe. Możemy być samozatrudnionym fryzjerem, który po czasie zakłada ogromny zakład w dużym mieście, zatrudnia kilkunastu fryzjerów i staje się biznesmenem. Możemy być biznesmenem, który dorobił się na tyle, że stać go na inwestowanie w konkurencyjne spółki. Możemy być…. i tak dalej i tak dalej… 🙂

A dla Ciebie, Drogi Czytelniku, które rozwiązanie jest najlepsze? Czekam na komentarze i życzę powodzenia! 😀

5 uwag do wpisu “[25] 4 typy ludzi, którym Ty jesteś ?

  1. Ja najlepiej czuję się jako etatowiec. Jak na razie pracuję tylko i wyłącznie, żeby zarabiać pieniądze. Nic poza tym. Nie wiąże się z tym żadne poczucie spełnienia, pasja czy wyzwania. Ale wiadomo, są różni ludzie i inaczej patrzą na kwestię pracy 😉

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s