[23] Twoja emerytura

Jeśli to czytasz, to najprawdopodobniej jesteś młodą osobą urodzoną po 1985 roku. A to znaczy, że najprawdopodobniej nie masz co liczyć na stare lata na jakąkolwiek emeryturę państwową. Dlaczego wizja jest taka czarna? O tym dziś 🙂

Żeby móc rozmawiać o emeryturze, na początku trzeba wyjaśnić, na czym polega system emerytalny w Polsce. Składa się on z trzech filarów:

  1. ZUS (Zakład Utylizacji Składek) – jest to jedna wielka mafia i piramida finansowa. Jedna z najbardziej zadłużonych jednostek w kraju, do której rząd (czyli my – podatnicy) dopłacamy co jakiś czas kasę, ponieważ jest na skraju bankructwa. Instytucja w domyśle powinna działać w taki sposób, że pobiera od młodych pracujących ludzi comiesięczne składki i od razu przekazuje je emerytom i rencistom. W związku z tym ZUS nie posiada, żadnych oszczędności na koncie każdego pracownika, a jedynie zapis dotyczący tego, ile dana osoba wpłaciła składek. Jest to system pokoleniowy, w którym młodsze pokolenia utrzymują starsze. I to jest jedną z dwóch wad systemu. Kiedyś było dużo osób pracujących, mało emerytów i wszystko hulało. Dzisiaj niestety jest odwrotnie, a będzie coraz gorzej. Rodzi się coraz mniej dzieci, coraz więcej osób wyjeżdża pracować za granicę, coraz bardziej wydłuża się życie emerytów. Drugą wadą ZUSu jest to, co wspomniałem na początku. Jest to mafia zarządzana przez złodziei, którzy mają ogromne pensje, pracują w pięknych budynkach, ale zapomnieli chyba o tym, że pieniądze z naszych składek przeznaczone są na emerytury naszych dziadków.
    ZUS
  2. Drugi filar to OFE – Otwarte Fundusze Emerytalne. Całkiem mądrze przemyślane. Każdy pracujący młody człowiek (z przymusu), a starszy (z wyboru) ma swoje prywatne konto w OFE, na które ZUS przelewa co miesiąc składki. Są to już realne pieniądze, za które wybrane przez nas jedno z kilkunastu OFE kupuje jednostki inwestycyjne i pomnaża nasz kapitał. Zyski na poziomie kilku procent w skali roku może nie są porażające, ale . A po drugie, mamy swoje prywatne konto, a nie tylko zapis dotyczący tego, ile pieniędzy by było, gdyby było. Są też oczywiście minusy. Pierwszy jest taki, że kasy nie możemy wypłacać – będziemy (albo nie?) ją dostawali w ratach po przejściu na emeryturę. Drugi, największy, jest taki, że państwo ma 100% władzy nad naszymi pieniędzmi co pokazało rok temu, kiedy połowa naszych własnych zgromadzonych środków w OFE została nam zabrana po to, żeby ratować ZUS. Bez naszej zgody. 150 mld PLN (150 000 000 000 PLN) zostało ZAJEBANE bez naszej zgody z naszego konta!!! I nikt nic z tym nie zrobił!! To tak jakbyś miał dwa samochody przed blokiem, wstajesz rano, widzisz tylko jeden i nie robisz z tym nic, bo to normalna sytuacja… Co zrobić… Możemy tylko chodzić na wybory, liczyć na to, że coś się zmieni i samemu wziąć sprawy w swoje ręce, czytać dobre blogi i zadbać o swoje finanse. Tym sposobem przechodzimy do punktu numer trzy:
  3. Trzeci filar. Pod tym pojęciem rozumiane są różnego rodzaju prywatne konta zabezpieczenia emerytalnego, które są dobrowolne i mają najróżniejsze formy odkładania i inwestowania nadwyżki finansowej.

Niezależnie od tego, czy nazywa się to trzecim filarem, czy się nie nazywa – musimy sami zadbać o swoją emeryturę, bo państwo jej nam po prostu nie da. Musimy sami zebrać odpowiednio duży majątek (czy to akcje, nieruchomości, firmy, obligacje, złoto, czy stare samochody), które będą pracowały za nas w przyszłości i spowodują, że nie będziemy musieli stać w kolejce po ciepłą zupkę i mieszkać w koszu na śmieci.

Przemyśl to sobie, Drogi Czytelniku.

Pozdrawiam! 🙂

ZUS

3 uwagi do wpisu “[23] Twoja emerytura

  1. Co do OFE, pieniądze na 10 lat przed przejściem na emeryturę i tak trafiają do ZUSu. Chciałbym jednak poruszyć temat, co sądzicie o skoku na OFE, to było skurwysyństwo z jednej strony, nie bronie nikogo,jednak z drugiej utrzymało stabilność naszej gospodarki, giełdy, nie doprowadziło do spadku oceny atrakcyjności naszego kraju w oczach inwestorów (precyzyjnie komputerów), którzy pompują spore pieniądze. Komputery automatycznie po spadku takiej oceny sprzedały by nasze obligacje. To cofnęło by nas do epoki kamienia łupanego.Pozdrawiam:)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s