[20] Excel, czyli o porządku

Kupiliśmy już akcje, co więcej, kupiliśmy już kilka razy akcje różnych firm po różnych cenach. Jak się teraz połapać w tym, ile zarobiliśmy i ile straciliśmy?

Sam korzystam z najprostszego narzędzia, jakim jest Excel. Żeby móc kontrolować swoje akcje stworzyłem bardzo prosty arkusz, którego screen poniżej:

excel akcje

Plik można pobrać stąd: Excel z akcjami

Nie mówię, że jest to jedyny poprawny sposób, w jaki można porządkować zapisy dotyczące swoich akcji, ale ja z niego korzystam i na razie spełnia swoją rolę. Po kolei: Kolorem różowym zaznaczone zostały akcje, których już nie mam. Pierwsza kolumna to data, dalej rodzaj operacji (kupno czy sprzedaż?), dalej nazwa firmy, dalej ilość akcji, dalej cena jednej akcji, dalej koszt wszystkich, dalej cena bieżąca (która ze względu na występowanie w kilku miejscach w arkuszu, wpisywana jest przeze mnie tylko do czarnego prostokąta, a następnie wartość kopiuje się tam gdzie powinna), dalej koszt bieżący, dalej zmiana w PLNach, dalej zmiana w % i na końcu krótki komentarz, w którym piszę sobie dlaczego kupiłem bądź sprzedałem, żebym po pewnym czasie, jak do tego wrócę, wiedział, co mnie zmotywowało do takiego działania.

Poniżej znajduje się suma wartości posiadanych akcji, poniżej suma gotówki (którą też należy uwzględnić przy wyliczaniu zysku, ponieważ nigdy nie kupimy akcji za całe pieniądze, które mamy na koncie i zawsze jakaś resztka zostanie:)), poniżej wkład, poniżej zysk w % i na koniec moja ulubiona komórka, czyli prognozowany (z proporcji) zysk jaki osiągnęlibyśmy po roku, gdyby cały czas tak samo dobrze nam szło 😀

Mam nadzieję, że się przyda. Do następnego razu! 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s