[19] Nie wszystko złoto, co się świeci

W dzisiejszych czasach inwestujemy z poziomu internetu. Robimy przelewy z poziomu internetu, kupujemy artykuły spożywcze z poziomu internetu i spotykamy się ze znajomymi (co jest akurat chore) również z poziomu internetu. A czy zastanawialiśmy się kiedyś co się stanie gdy internetu zabraknie?

Zaraz się dowiem, że internetu nie może zabraknąć. Ależ oczywiście, że może. W przypadku jakiejkolwiek wojny, która toczyłaby się na terytorium naszego kraju, pierwsze co zostanie odcięte to oczywiście internet, po to, żeby społeczeństwo nie mogło się komunikować i tworzyć podziemia. Zatem w jednej chwili, wszyscy możemy zostać odcięci od swojego majątku.

Wiadomo, że wojna to sytuacja awaryjna, jednak jako ludzie inteligentni powinniśmy się choćby w pewnym stopniu na nią przygotować. Co zatem robić? Trzymać kasę w sejfie? Kiepsko, cała inflacja zje nasze pieniądze i nic z tego nie będziemy mieli. To może zainwestować w złoto i srebro? Takiej odpowiedzi się własnie spodziewałem.

O ile papierowe pieniądze (które banki z łatwością dodrukowują) nie mają żadnej wartości, poza tą, na którą się „umówiliśmy”. Inaczej jest z metalami szlachetnymi. Ponieważ złota ani srebra nie można dodrukować, banki ani rządy nie mogą wpłynąć na jego spadek wartości. Dlatego metale te mają realną wartość, z tego prostego powodu, że są rzadkie. Oczywiście, wydobywa się je cały czas. Jednak ich pokłady jak i wydobycie jest bardzo małe, w stosunku do ich ilości, która już „została wydobyta”.

Wartość metali szlachetnych podaje się w dolarach (albo jak ja wolę – w PLNach) na uncję trojańską. Po przeanalizowaniu wykresu wartości srebra, łatwo możemy zauważyć, że jego wartość rośnie wtedy kiedy wartość pieniądza jest zachwiana (tak jak po kryzysie z 2008 roku):

wykres srebro

Ciężko jest zarobić na złocie i srebrze tak jak na akcjach, bo ich wartość aż tak szybko nie rośnie, jednak jest to jeden z niewielu środków w które możemy inwestować, który jest niezależny od wojen, rządów, kryzysów i innych. Jest to środek, który utrzymywał swoją wysoką wartość już od starożytnych lat i pewnie będzie ją utrzymywał jeszcze baaaardzo długo.

Zatem w jakiej formie możemy kupować metale szlachetne? W formie monet, sztabek i biżuterii, choć ta ostatnia forma nie do końca nadaje się do inwestycji.

Gdzie możemy kupować metale szlachetne? Najbezpieczniej kupować je w mennicach.

Co robić dalej, po zakupie metali szlachetnych? No tutaj już decyduje ich właściciel. Trzeba je gdzieś ukryć. Można to zrobić albo w banku wykupując skrytkę, albo w domu, albo gdziekolwiek indziej, gdzie tylko znajdziemy dobre schronienie dla naszego dobytku.

Który metal wybrać? Opinie są podzielone.

Złoto jest około 75 razy droższe od srebra, w związku z czym już mała sztabeczka czy moneta ma dużą wartość. Ponadto złoto jest w Polsce nieopodatkowane VATem, czyli teoretycznie możemy je kupić i sprzedać (jeżeli minie 6 miesięcy od zakupu) bez płacenia podatku. Jeśli chodzi o praktyczne jego wykorzystywanie to poza biżuterią złoto nie ma praktycznego zastosowania.

Inaczej sytuacja ma się w przypadku srebra. Srebro jest dużo tańsze od złota (tak, tak – około 75 razy :D). Opodatkowane jest podatkiem VAT 23% i tą wartość musimy doliczyć przy zakupie do wartości rynkowej srebra. Całe szczęście, że przy sprzedaży nie płacimy podatku. Ogromny plus srebra polega na jego zastosowaniu. Wykorzystuje się je w elektryce, elektronice, fotografii, lutowaniu, medycynie, panelach słonecznych, lustrach i wielu, wielu innych. Jeszcze większy plus srebra polega na tym, że przemysł potrzebuje go coraz bardziej, w naturze jest go coraz mniej i coraz więcej srebra wyrzuca się na śmietnik wraz ze zużytymi sprzętami, w których występował. W praktyce znaczy to, że w najbliższym czasie jego wartość powinna pójść mocno w górę w porównaniu do złota, które nie ma żadnej wartości dla przemysłu.

Jaki z tego wniosek? A taki, że jeśli chcemy chronić swój kapitał i być przygotowani na „wszystko” to warto zacząć inwestować niewielkie kwoty w metale szlachetne, które nie tylko pozwolą nam przetrwać „burzę”, ale jeszcze na sobie zarobić 🙂

Powodzenia!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s