[14] Narzędzia inwestora giełdowego

OK, zdecydowałem się na inwestowanie w akcje. Skąd czerpać wiedzę o spółkach, jak analizować wykresy i co zrobić, żeby być zawsze na bieżąco? O tym dzisiaj 🙂

W dobie wszechobecnego internetu, mamy się naprawdę dobrze, ponieważ możemy inwestować leżąc w łóżku, pijąc świeżo wyciskany sok z marchwi (tak jak ja to robię :D). Nie musimy wychodzić z domu, wszystko możemy robić z poziomu komputera czy komórki. Ale w jaki sposób to robić, żeby było efektywnie? Zaraz przedstawię narzędzia, z których sam korzystam.

1. http://www.bankier.pl
Dla mnie jest to absolutna podstawa. Każda spółka notowana na giełdzie ma na bankierze swoją podstronę, na której my mamy szybki dostęp do najważniejszych informacji. Screen Votum przedstawia jak to wszystko wygląda:
narzędzia inwestora
narzędzia inwestora
Na początek to powinno wystarczyć. Mamy tutaj wykres ceny akcji, w którym możemy ustawiać sobie dowolny okres, który nas interesuje, tabelkę po prawej stronie z najważniejszymi informacjami, wiadomości spółki, komunikaty spółki, wątki na forum dotyczące spółki, wskaźniki, rekomendacje i (po skorzystaniu z górnego paska) wiele, wieeeeeele innych przydatnych informacji. Mamy też możliwość korzystania z analizy technicznej, jednak do tego używam narzędzia numer dwa, jakim jest:

2. PowerTrader Free Edition
Jak sama nazwa wskazuje – jest darmowy, więc można legalnie z niego korzystać 🙂 Jest to program komputerowy który jak każdy program przeznaczony do takich celów ma 1500100900 różnych opcji. Ja jednak korzystam najczęściej z wykresów, na które mogę nakładać sobie średnie kroczące i w ten sposób przeprowadzać analizę techniczną. Screen:
powertrader

Oczywiste jest to, że nie będę opisywał pozostałych opcji, bo potrwałoby to wieki 🙂 Zainteresowanym polecam zainstalować i samemu sprawdzić co oferuje program. Kolejnym narzędziem jest:

3. db Notowania 4 MAX
Również program komputerowy, który dostałem po założeniu rachunku maklerskiego w Deutsche Banku. Opcje te same, co w każdym innym programie, z jedną różnicą. Po zalogowaniu się do programu jako klient banku mam dostęp do notowań w czasie rzeczywistym. Nie jest to wbrew pozorom takie oczywiste, ponieważ należy pamiętać, że notowania na stronie GPW, a co za tym idzie – wszystkich innych internetach, podawane są z 15 minutowym opóźnieniem. Za notowania w czasie rzeczywistym trzeba płacić, w tym wypadku płaci za nas bank 🙂 Screen:
db Notowania MAX 4
Jak widać na powyższym, w darmowej wersji programu dla klientów banku (bo są też płatne wersje premium) poza aktualnymi notowaniami mamy dostęp do najwyższej oferty kupna, najniższej oferty sprzedaży i do ich wolumenu, do dla inwestora jest bardzo ważną informacją 🙂 Ostatnim narzędziem, z którego korzystam jest:

4. Apka BiznesRadar.pl
Apka na Androida, która pozwala mi dodać do ulubionych spółki, które śledzę i pokazywać ich notowania (oczywiście z 15 minutowym opóźnieniem). Screen:
Biznes Radar

Poza narzędziami wymienionymi poniżej warto pamiętać o najważniejszym i jednocześnie najdroższym narzędziu, które każdy z nas ma – o mózgu. Bez korzystania z niego nici z udanych inwestycji.

Pozdrawiam i zapraszam do komentowania! 🙂

2 uwagi do wpisu “[14] Narzędzia inwestora giełdowego

  1. Jedna rzecz mnie zastanawia w inwestowaniu na giełdzie. Oczywiście zaznaczam że moja wiedza na ten temat jest zerowa ale zdroworozsądkowo zadaję sobie następujące pytanie:
    załóżmy że kupiłem za akcję dajmy na to za 4zł za jedną. po jakimś czasie pykło i warte są niech będzie 20zł. I chciałbym w tym momencie te akcję spieniężyć, tylko aby to zrobić to potrzebuję znaleźć kupca na te akcję. Jakiś podmiot gwarantuję mi możliwość sprzedaży tych akcji? Czy może zajść taka sytuacja że dajmy na to ludzie – czyli dla mnie inni inwestorzy i potencjalni klienci moich akcji – mają przeczucie że akcję nie wzrosną i że mamy pik na wykresie i w takim wypadku nikt ode mnie nie będzie chciał tego odkupić tylko poczekać na spadek cen?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s