[9] PKC, WDA, PCR, WTF?!

OK. Mamy już założony rachunek maklerski, mamy już środki na nim i chcielibyśmy kupić pierwsze akcje. Żeby to zrobić należy złożyć zlecenie giełdowe.

Zlecenie giełdowe jest to informacja, ile i jakich akcji chcemy kupić/sprzedać. Każde zlecenie charakteryzuje się takimi parametrami jak ważność, limit ceny czy limit aktywacji. Dzisiaj będzie dużo rozwijania skrótów, więc po kolei:

Ważność:

 • Dzień – zlecenie jest ważne tylko w dniu, w którym zostało złożone.
 • WDD – zlecenie jest ważne do określonego przez nas dnia.
 • WDA – zlecenie jest ważne rok (365 dni).
 • WIA – zlecenie typu „wykonaj i analuj”, jest realizowane od razu po wprowadzeniu na rynek i dotyczy takiej liczby akcji na jaką pozwala druga strona transakcji. Po dokonaniu choćby częściowego zakupu, reszta zlecenia jest anulowana.
 • WLA – zlecenie typu „wukonaj lub analuj”. Jest podobne do zlecenia WIA, różni się tylko tym, że musi zostać ono zrealizowane w całości.
 • WNF – zlecenie jest ważne tylko na najbliższym fixingu (otwarciu bądź zamknięciu sesji).
 • WNZ – zlecenie jest ważne tylko na najbliższym fixingu na zamknięcie sesji.

Kolejna sprawa to limit ceny:

 • Limit ceny – podajemy dokładną wartość, w przypadku zakupu maksymalną, za którą jesteśmy gotowi nabyć dane akcje.
 • PKC – zgadzamy się kupić bądź sprzedać akcje w chwili zgłoszenia po najlepszej, dowolnej cenie, zgłoszonej przez drugą stronę transakcji.
 • PRC – podobne do PKC, przy czym dla niezrealizowanej części zlecenia powstaje limit z wartością ceny, po jakiej kupiliśmy „zrealizowaną” część zlecenia
 • PEG – za Wikipedią – zlecenie typu Peg jest to zlecenie z limitem powiązanym z kursem referencyjnym (tzn. z limitem podążającym za zmianami kursu referencyjnego). Kursem referencyjnym dla zlecenia Peg jest limit najlepszego zlecenia po tej samej stronie arkusza co zlecenie Peg (tzw. Primary Peg). Limit zlecenia Peg jest aktualizowany w sposób ciągły. Podczas składania zlecenia Peg istnieje możliwość zdefiniowania dodatkowego limitu: maksymalnego dla zleceń kupna lub minimalnego dla zleceń sprzedaży, po przekroczeniu którego podstawowy limit zlecenia Peg przestaje być automatycznie aktualizowany przez system. Aktualizacja zlecenia Peg jest wznawiana, jeśli w arkuszu zleceń limit najlepszego zlecenia kupna (sprzedaży) spadnie poniżej (wzrośnie powyżej) maksymalnej (minimalnej) wartości limitu. Dodatkowy limit zabezpiecza inwestora przed zakupem instrumentu po zbyt wysokiej lub przed sprzedażą po zbyt niskiej cenie.

I na koniec limit aktywacji. Jest to parametr, którego nie musimy podawać (wtedy składamy zlecenie bez limitu aktywacji), jednak czasem warto jest to zrobić. Limit aktywacji określa, po osiągnięciu jakiej ceny (minimalnej lub maksymalnej) zlecenie ma zostać wprowadzone na rynek. Jednym z zastosowań tego limitu jest tak zwana sprzedaż „stop loss”. Posłużę się przykładem. Kupiliśmy akcje po 8 PLN. Po pewnym czasie ich wartość wzrosła do 14 PLN. Nie chcemy jednak realizować zysku, bo spodziewamy się, że wartość akcji dalej będzie szła w górę, jednak nie chcielibyśmy, żeby stracić cały zysk, gdy ich wartość spadnie. Dlatego składamy zlecenie z limitem aktywacji np. 13 PLN ważne rok i śpimy spokojnie. Jeśli cena pójdzie w górę, to zlecenie w ogóle nie zostanie zrealizowane. Jeśli natomiast coś by się stało i cena akcji spadałaby, system automatycznie złoży zlecenie sprzedaży naszych akcji, gdy ich cena spadnie do 13 PLN. Sprytne prawda? 🙂

Mam nadzieję, że dało się to jakoś przeczytać. W następnym odcinku, dla odmiany, nie będzie o giełdzie ani inwestycjach, a o kredytach.

Dużo zdrowia życzę! 😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s