[8] Trochę techniki

Okej, mamy już w głowie zarys funkcjonowania akcji. Zatem należy teraz przejść do aspektów technicznych. Jak i gdzie kupować akcje? Na Allegro? Nie. Na targu w Będzinie? Też nie. No więc gdzie??

Akcje kupujemy na rynku głównym (albo na rynku New Connect – o tym kiedy indziej) Giełdy Papierów Wartościowych. Żeby mieć do obu tych rynków dostęp, musimy mieć założony rachunek maklerski. Jest to taki rodzaj „konta bankowego”, na którym poza gotówką gromadzić możemy wszystkie rodzaje papierów wartościowych. Konto to jednak nie ma standardowego 26-cyfrowego numeru, w związku z czym nie możemy przelewać na niego bezpośrednio pieniędzy. Dlatego razem z rachunkiem maklerskim zawsze zakładane jest zwykłe konto ROR, które wiążemy z nim i możemy bezpłatnie dokonywać przelewów pomiędzy tymi dwoma kontami.

Gdzie założymy rachunek maklerski?
Założymy go w dowolnie wybranym przez nas biurze maklerskim albo domu maklerskim. Instytucje te prawie zawsze powiązane są z bankami, tak jak np. Biuro Maklerskie Alior Bank, czy Biuro Maklerskie Deutsche Bank.

Czym się kierować przy wyborze biura maklerskiego?
Opłatami. To chyba najważniejsze kryterium. Każde biuro maklerskie pobiera prowizje zależne od tego, jaki papier wartościowy kupujemy i ile tego papieru. Oczywiste jest więc dla nas, że warto założyć konto tam, gdzie zapłacimy najmniej. Nie mam zamiaru prowadzić tutaj marketingu dla żadnego z biur, dlatego po podjęciu decyzji o założeniu rachunku, polecam wpisać w wyszukiwarkę hasło „ranking rachunków maklerskich” i następnie wybrać najkorzystniejszą ofertę. Moje biuro maklerskie każe mi płacić sobie 0,19% wartości każdego dilu i aktualnie jest to najlepsza oferta na rynku 🙂

Czym jeszcze się kierować?
Poza prowizjami warto sprawdzić czy nasze biuro umożliwia nam zapisy na akcje w większości przypadków nowych emisji. Moje biuro niestety nie oferuje wszystkich nowych emisji (coś kosztem czegoś :)) dlatego w zeszłym miesiącu nie mogłem zapisać się na akcje np. Wirtualnej Polski (a chciałem :D). Warto też sprawdzić, czy do rachunku maklerskiego biuro „dorzuca w gratisie” program, czy aplikację, która pozwala nam śledzić cenę akcji w czasie rzeczywistym bądź mieć wgląd do ofert kupna i sprzedaży. Jest to ważne, ponieważ na wszystkich stronach internetowych dane dotyczące cen akcji podawane są z 15 minutowym opóźnieniem, a za dane „na żywo” GPW każe sobie płacić 🙂 To wszystko jeśli chodzi o rachunki maklerski, za 2 dni o samym składaniu zleceń i „niezrozumiałych” skrótach 🙂

Zdrowia i powodzenia! 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s