[3] Co zrobić z nadwyżką finansową?

Wracając do tematu numer [2]: Co może zrobić hutnik przez 22 lata ze skromnymi nadwyżkami finansowymi, żeby w wieku 40 lat mógł przestać pracować i do końca życia żyć na takim poziomie, jak gdyby cały czas pracował i co miesiąc dostawał wypłatę?

Większość by odłożyła. Najpierw odłożyła (słoik, lokata, ewentualnie zakopała gdzieś w ogródku), a po tych 22 latach wyjęła pieniążki i sobie je tak codziennie konsumowała. Pomysł dobry, ale ma jeden mankament. Kto z nas wie, ile lat będzie żył? Kto wiedziałby ile sobie wypłacać codziennie, żeby starczyło do końca? Pewnie nikt. A kiepsko by było, gdyby nagle w wieku 81 lat kasa się skończyła 😀

Ale nasz główny bohater głupi nie jest więc wszystko sobie przemyślał i przez całe 22 lata odłożone pieniądze inwestował. W efekcie, wartość jego aktywów po tym czasie równa była 500 000 PLN (czyt. pół bańki). A co dalej?

Dalej Pan Waldemar co miesiąc wypłacał sobie tyle, ile jego inwestycja w danym miesiącu zarobiła, pozostawiając pół miliona na wieki nieruszone. I tak pewnie będzie sobie wypłacał kapuchę do śmierci, a „bazę” zostawi dzieciom w spadku. Bez konieczności chodzenia do pracy, bez stania w kolejkach do coraz to nowych specjalistów i bez przymusu. W przeciwieństwie do Pana Kazimierza, Waldek już nic nie musi. Może, bo nikt nie każe przestać pracować. Ale teraz może robić to co chce, to co lubi, bez względu na to czy przynosi mu to korzyści finansowe, czy nie.

No dobra, idylla, brak zmartwień i stresów. Życie jak w Madrycie i tego tam… Nasuwają się jednak dwa pytania:
1. Skoro brzmi to tak prosto, to dlaczego wszyscy tego nie robią?
2. W co i jak w takim razie inwestować?

Aaaa… już odpowiadam 🙂
1. Bo większość jest ograniczona, nie potrafi patrzeć w przyszłość, a jeśli trafi się już wyjątek, to nie potrafi wyrzec się kilkuset złotych miesięcznie z pensji na koszt własnej, wczesnej emeryturki, którą można odbierać już np. w 40 roku życia, a nie 67, tak jak funduje nam to rząd.
2. Gdybym napisał teraz to nie miałbym tematów na kolejne posty 🙂

Powodzenia i do usłyszenia!

10 uwag do wpisu “[3] Co zrobić z nadwyżką finansową?

 1. Przykro mi ale to są naprawdę jakieś dyrdymały. Udało ci sie zarobić na gpw fajnie gratuluję. Ale dlaczego twierdzisz że skoro Mietek wprowadzi pieniądz w ruch to, jak to napisałeś nie będzie gorzej bo zawsze będzie lepiej? Gddzie uwzgledniasz margines błędu? Załamania giełdowe? Nie jestem w stanie uwierzyc że każda twoja inwestycja na GPW zakończyła się sukcesem.

  Zobaczymy co będzie dalej

  Polubienie

  1. Dzięki za komentarz 😀
   Twierdzę, że jeśli będziemy trzymali pieniądze na koncie to zje nam je inflacja, a cały zysk oddamy bankowi, który obraca naszą kasą. Nie twierdzę, że GPW jest jedyną słuszną drogą, bo nie jest. Ale ja ją wybrałem. W kolejnym poście będzie info w co poza GPW można inwestować. Masz rację, są załamania i jest ryzyko. Wskaż mi więc jakąkolwiek dziedzinę życia, w której ryzyko nie występuje 🙂

   Polubienie

  1. Pewnie, że jest wiele 🙂 Ja „korzystam” z GPW, dlatego to opisuję. Już w poście za dwa dni trochę więcej o tym, w co możemy inwestować. Jeśli znasz się na czymś, na czym ja nie znam – zapraszam do kontaktu, może razem napiszemy jakiś pościk 🙂

   Polubienie

 2. Wyczuwam piękne bajki lub pobożne życzenia, ale zobaczymy… Nie zapominaj jednak, że to że jednemu się udało to nie oznacza że każdy kto to powtórzy również odniesie sukces.

  Polubienie

  1. Czyli lepiej nic nie robić i czekać na emeryturkę z ZUSu? 😀
   Pewnie, że nie każdemu się udaje. Tam gdzie jeden wygrywa, drugi musi przegrać. Cały dil polega na tym, żeby być w tej pierwszej grupie osób 🙂 Mi się do tej pory udaje, więc myślę, że każdy kto trochę poczyta, trochę poobserwuje, trochę czasu na to poświęci może odnieść sukces 🙂

   Polubienie

   1. Co oznacza „do tej pory udaje”? O jakim kapitale mowa? Prościej podwoić 1000 zł niż 1000000 zł. Z innej beczki – półmilionowy endowment to niewiele, jakiej stopy zwrotu oczekujesz? Średnia stopa zwrotu z akcji to 8%, oczekiwanie czegoś więcej przy tej wielkości kapitale jest nierealne. 8% w skali roku daje około 3300 zł „dochodów” miesięcznie, co nie jest powalającą kwotą. Zgodzę się, że przy milionie oszczędności da się jako-tako żyć z odsetek przy dobrych wiatrach, ale nie podoba mi się sugestia, że ludzie mają problemy finansowe bo w przeciwieństwie do autora są głupi i nie myślą o oszczędzaniu. Strzelam, że jesteś studentem, któremu udało się na GPW zarobić więcej niż stracić i który w związku z tym uznał, że odkrył klucz do bogactwa. Nigdy nie musiałeś utrzymywać rodziny, nie?

    Niezależność finansową osiągnąłem na pierwszym roku studiów, zaraz po studiach udało mi się dostać na posadę, na której mógłbym odłożyć to Twoje pół miliona w dwa lata przy stosunkowo niewielkim oszczędzaniu. Wymagało to ciężkiej pracy, talentu i szczęścia, a mimo to nie uważam innych ludzi za ograniczonych tylko dlatego, że wiedzie im się gorzej finansowo ode mnie. Nie twierdzę też, że każdy może pójść w moje ślady, bo okoliczności są różne. Zgadzam się z ogólnym przesłaniem, że pieniądz powinien być w ruchu, ale na litość boską, to naprawdę nie jest takie proste, a sugerowanie, że ludziom gorzej się wiedzie bo są głupi jest po prostu obraźliwe.

    Polubienie

   2. Znaczy to, że przez pół roku temu „wgryzłem się” w temat i do tej pory udało mi się zarobić „odpowiednio dużo” jak dla mnie. Nie będę się chwalił kapitałem, bo nie do tego służy blog, a raczej do uświadomienia ludziom, że a) można inwestować z zyskiem i b) trzeba W COŚ inwestować, a nie przejadać całą pensję 🙂 Nie dostałem posady, która pozwala mi odkładać 500 000 PLN w pół roku. Nie jestem ekonomistą. Nie jestem profesjonalistą. Jestem zwykłym studentem, który w wolnym czasie inwestuje, ma z tego fun i dodatkowo trochę pieniędzy i chce tym zarazić innych, takich laików, jakim byłem sam przed rokiem, proste 😀
    Strzelasz bardzo trafnie 🙂
    Jeśli tak to odebrałeś, że autor jest mądry, a reszta jest głupia, to sorry – nie to było celem. Celem jest pokazanie, że jak sam stwierdziłeś „pieniądz powinien być w ruchu” i że zawsze może być lepiej niż jest teraz. A to, że część ludzi jest ograniczona i nie potrafi wybiegać myślami w przyszłość jest, niestety, prawdą, więc dlaczego nie nazywać rzeczy po imieniu?
    O wiele bardziej wolałbym „zasugerować komuś coś obraźliwego teraz” i mieć w ten sposób wpływ na jego rozwój osobisty i chęć pokazania, że jednak nie jest taki jak zasugerowałem, niż mówić, że wszystko jest super i spoko, a problemy zaczną się przed emeryturą, gdy taka osoba nie będzie dostatecznie „inteligentna finansowo” i nie będzie w stanie zadbać o swój los 🙂
    Dzięki bardzo za komentarz, bo przez to wiem, że ktoś czyta te posty i możemy poprowadzić merytoryczną dyskusję 😀
    Powodzenia !

    Polubienie

 3. Piszesz „…nie potrafi wyrzec się kilkuset złotych miesięcznie z pensji…” a wcześniej, że Pan Waldek „hutnik przez 22 lata ze skromnymi nadwyżkami finansowymi” odłożył 500 000. Moje pytanie jest następujące : jak mają się te kilkaset złotych miesięcznie do odkładania ponad 22 tyś rocznie ? I tak w ogóle to w jakim kraju dzieje się akcja tej bajeczki, w której pracownik fizyczny odkłada 22 tyś rocznie, ile on do cholery musi zarabiać ?

  Polubienie

  1. Spokojnie 🙂 Nie odkłada 22 tyś rocznie, właśnie nie na tym cały trick polega.
   Chodzi o to, że przez te całe 22 lata INWESTUJE pieniądze, które odkłada, dlatego z roku na rok nie dość, że ma odłożone po parę tysiaków to ma coraz więcej kapitału pochodzącego z ZYSKU INWESTYCYJNEGO 🙂 O to właśnie w tym wszystkim chodzi, żeby po pewnym czasie mieć więcej, niż gdyby się składało do skarpety.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s